O našich látkách

Vítejte u nás a pokud jste zde poprvé, věnujte prosím pozornost popisu jednotlivých látek níže popsaných. Látky pro Vás nakupujeme na největším tržišti v Dar Es Salaam v Tanzánii (Východní Afrika) a také spolupracujeme s místními výrobci batikovaných látek. Nabízíme klasické africké látky (kitenge), svahilské kangy, parea, masajské látky, makenzi - panely s velkým vzorem uprostřed, batiky, látky z Konga a snad budou přibývat i další poklady :-) Všechno zboží v eshopu máme skladem v ČR.
Všechen materiál nepochází od nás, klasické Africké látky a parea pochází většinou z Asie, máme také kousky z jiných afrických zemí. Makenzi s velkými vzory se vyrábí v Thajsku, svahilské kangy máme naše tanzanské, většina batik se také vyrábí v Tanzánii, masajské látky z viskózy pochází převážně z Bali, jiné z Keni a Kongo látky se k nám dováží ze zeleného Konga :-)


A než u nás nakoupíte, prosíme, přečtěte si podrobnosti o našich látkách v této sekci a také sekci "Jak látky prát", tam najdete foto instruktáž od naší úžasné zákaznice a také návod, jak si poradit s nálepkami, které výrobci lepí na téměř všechny klasické africké látky.

A také bychom rádi zdůraznili, že ačkoli se snažíme látky nafotit co nejlépe, nikdy to nebude jako originál a také jak se látky zobrazí Vám, záleží také na nastavení Vašeho monitoru. Ale téměř všichni nám píší, že ve skutečnosti jsou látky daleko krásnější :-)

Klasické africké látky
Prodáváme po yardech (1 yard je cca 91.5 cm), šíře bývá cca 118 cm a látky jsou poskládány v balení po yardech, takže stříháme podle toho, jak je látka složená už od výrobce (+- 5% odchylka možná).
Objednací množství 1 = dostanete 1 yard
Objednací množství 2 = dostanete 2 y atd.
Snažíme se pro Vás vybírat výhradně 100% bavlněná plátna, která také namátkově pálením testujeme. Kdybyste náhodou narazili na jiný materiál, budeme rádi za zpětnou vazbu. Někdy výrobci složení neuvádějí, ale věříme, že se nám pod ruky dostane jen bavlna :-)
Hustě tkaná pevná bavlněná plátna (gramáž cca 140 g/m2) jsou tisknuta tradiční voskovou technikou, známou pro africké látky (tisk je oboustranný). My je dělíme na tužší a měkčí a někdo je od sebe nerozezná (a také po vyprání se od sebe moc neliší). Tužší označujeme ty, které jsou na povrchu lesklé a podobají se ubrusu, avšak praním lesklost zmizí a celkově se praním postupně změkčí všechny, nicméně úplně splývavé nebudou nikdy. Měkčí látky nejsou lesklé a jsou o něco poddajnější, ale stále se jedná o pevné plátno. Většina látek nebarví, některé ano. Čtěte prosím sekci "Jak látky prát".
A co z látek ušít? Afričanky z nich šijí snad všechno oblečení, šaty, halenky, košile, sukně,... ale my např. halenky nedoporučujeme, materiál je příliš pevný. Ale parádně se hodí na maxi sukně, kalhoty, šaty, pokud chcete aby dobře držely tvar, kabáty,... dále tašky, kabelky, peněženky a jiné doplňky i ty bytové. Naše zákaznice je použily i na čalounění, nebo na závěsy.
Zajímavost: Afričanky v těchto afrických látkách nosí miminka a malé děti (2 y látky) a říká se, že proto africká miminka nebrečí :-)

Látky Tanzanie - kitenge
Látky vyráběné přímo v Tanzánii. Oproti klasickým africkým látkám jsou řidčeji tkané. Zpočátku jsou tužší ale praním pěkně změknou. Materiál je stejný jako tradiční Kanga látky. Plátna jsou bavlněná.
Vzory těchto látek jsou inspirované Afrikou. Často to jsou šamanské motivy, místní zvířata a různé abstraktní vzory s květy.
Šíře u těchto látek bývá cca 105 cm a prodáváme je po 3 yardech, tj. cca 270 cm.
Tyto látky určitě perte v octové vodě, nebo jiném prostředku, tady nějaká barvička většinou pustí.


Kongo látky
Tyto látky se k nám do Tanzánie dováží ze sousedního Konga a od nás putují do ČR do eshopu.
Látky jsou měkké bavlněné a mírně natahovací, občas i plátno (blíže v popisu jednotlivých produktů). Na většině těchto látek není uvedeno složení od výrobce, avšak by se mělo jednat o bavlnu, což také testujeme, že se jedná o přírodní materiál.
Šíře látek bývá od 130 cm až do 150 cm, i délky se liší, každý kus je zkrátka jiný. Přesný rozměr bude uveden vždy u daného produktu, stejně tak jako prodávaná jednotka látky (tady to nevychází ani na yardy, ani na metry :-D, v Africe si s tím hlavu prostě nedělají).
A na co se hodí tyto látky? Na oblečení. Šaty, sukně, halenky, cokoliv.. Látky jsou měkké a příjemné na nošení.
I zde prosím, čtěte sekci "Jak látky prát".


Kanga - tradiční svahilské látky
Prodáváme po panelech - obdélnících. Rozměr cca 110 cm x 150 cm. V balení jsou vždy dva obdélníky spojené k sobě kratší stranou.
Jedná se o tradiční svahilské látky se vzory a zpravidla na spodním okraji je napsáno svahilské lidové moudro, přísloví, nebo verše z bible.
Materiál je řídčeji tkaná bavlna, je lehčí a měkčí, zpočátku naškrobená, ale praním se materiál zjemní a podobá se plínce.
Některé můžou lehce barvit. Čtěte prosím sekci "Jak látky prát".
Africké ženy nosí oba panely, kdy je od sebe odstřihnou a jeden si omotají kolem pasu a druhý přehodí přes ramena. Kromě toho mají kangy spousta dalšího využití. Slouží i jako pokrývka hlavy před ostrým sluncem a takto je využívají také muslimské ženy. Nezřídka kdy plní funkci plen pro děti a miminka jsou v nich také i nošena. A my si z kangy uděláme třeba piknikovou deku :-)

Masajské látky
Masajské látky nosí převážně nejpočetnější kmen v Tanzánii, Masajové. Jedná se nejčastěji o červené a modré bavlněné plátna. Látky s ornamenty jsou většinou z viskózy a vozí se do Tanzánie až z Indonésie. Tyto látky mívají většinou sešité oba konce k sobě a pro další tvoření je potřeba látku ve švu rozpárat. Jsou velice příjemné a splývavé a nosí je hlavně masajští válečníci Morani.
Rozměry a materiál bude upřesněn u každého produktu. Některé látky můžou barvit, čtěte prosím sekci "Jak látky prát".

Masajské plátna se hodí na čalounění, jako ubrus, na sukně, kabátky.. Látky z viskózy dobře poslouží jako letní šátek, nebo se z nich může ušít parádní exotické oblečení :-)

Pareo
Jemná splývavá látka, prodáváme po kusech. Rozměr jednoho kusu je cca 110 x 160 cm (rozměry se mohou nepatrně lišit). Výrobce neudává složení, pravděpodobně se však jedná o rayon (viskózu).
Z těchto látek lze šít splývavé oblečení, nebo čistě použít třeba jako šátek v chladnějším počasí, v letních dnech zase poslouží coby plážový oděv.

Batiky
Tyto látky nabízíme většinou po kusech, kdy kus má necelé 3 yardy a šíře se liší u každé látky. Bývají buď bavlněné, nebo ze syntetiky (lesklé batiky), popřípadě mix. Bližší info o rozměrech a složení bude uvedeno vždy u každého produktu.

Nehledejte zde prosím přesnost v sříhání látky, Afričani tohle moc neřeší a kraje bývají většinou křivé.
Většina bavlněných batik se vyrábí ručně u nás v Tanzánii, jiné jsou z dovozu. Nabídku budeme postupně rozšiřovat.

Batiky se hodí především na sukně, materiál je měkčí, jak u klasických afrických látek, takže je možné z nich ušít téměř cokoli.
Pozor, některé batiky barví. Čtěte prosím sekci "Jak látky prát".

Makenzi
Krásné panely s ornamenty uprostřed lemovaného obdélníku. Látky jsou hustě tkaná bavlněná plátna, většina je středně tuhých (cca 140 g/m2), ale praním změknou. Některé kousky jsou měkké a celkem splývavé, jen jich je méně. O kterou variantu se jedná, bude vždy napsáno u jednotlivého produktu.
Maknezi nabízíme ve dvou velikostech. Větší vzor, který se rozprostírá na obdélníku o délce cca 2 yardů a šíře je cca 120 cm. Potom menší vzor, kdy obdélník má rozměr cca 81 x 118 cm.
Opět prosím čtěte sekci "Jak látky prát", neboť některé můžou pouštět barvu.
A co z látek ušít? Využití je úplně stejné, jako u klasických afrických látek, ale nejvíc se z makenzi šijí sukně a perfektně vyniknou na doplňcích.